📍İzmir gibi büyük bir şehirde bisiklet turu yapmanın en sıkıcı noktalarından biri şehirden çıkmaktır. Kilometrelerce pedallamak (trafikte varsa!) oldukça can sıkıcı oluyor.. Kornaya basan kamyoncular mı ararsınız yolunuzu işgal eden sürücüler mi ararsınız… Neyse bunlar işin farklı boyutu:)

🚇Yolculuğumuzun daha keyifli bir hâl alması için biz metro ve izbanı tercih ettik. Çünkü hedefimiz İzmir merkeze 50 km uzaklıktadır.

🚵🏽‍♀️Metro ve izban imkanlarıyla Cumaovası istasyonuna ulaştıktan sonra artık pedal çevirmeye başlamış bulunmaktayız.

🚵🏻‍♂️Tren raylarına paralel, toprak yollardan devam ettikten sonra asfalt yola çıktık. Hedefimiz Ahmetbeyli, yolumuz engebeli.

🔜Tabelayı gördükten sonra bisikletlerimizi park edip gelin hep birlikte Claros antik kentini dolaşalım;

🏛Klaros, Tanrı Apollon’un Anadolu’da önemli kehanet(bilicilik) merkezlerinden birisidir. İzmir’in Menderes ilçesi’nde, Ahmetbeyli mevkisinde bulunmaktadır.
Antik yazarların sıklıkla söz ettikleri Hekatomb(yüz adet hayvan bağlama bloğu) bir kutsal alanda bulunmuş dünyadaki tek eser.

🗝Anıtsal boyutta kült heykelleri (Apollon, Artemis ve Leto) bulunmuştur.
Tapınağının kredisi(basamakları) dahi yazıtlı olan tek kutsal olandır. Dor düzeninde inşa edilmiştir.

🟠BONUS: Klaros antik kentine uğramadan önce Değirmendere’de Kolophon antik kentine de uğrayabilirsiniz. Zira 12 ion kentinden biri olup diğer kentlerden farkı Deniz kenarında kurulmamış olmasıdır.