📍 ROTA I / Sahil yolundan antik mağaraya..

Kolay bir parkur. Şehir bisikleti ile rahatlıkla gidilebilir. Nimara mağarasını ziyaret etmek isterseniz; dağ bisikleti tercih etmeli veya yürüyerek devam etmelisiniz. Ara ara engebeli olacak toprak yolda birkaç km süren bu tırmanış iyi bir kondisyon gerektiriyor.

📍 ROTA II / Dağ bisikletçilerin cenneti..

Şehirden uzaklaşmak isteyenler için harika bir tur rotası. Zorlu rampalar nedeniyle dayanıklılık gerektiren keyifli ve zor bir parkur. Bördübet koyunda kamp alanı ve butik oteller vardır. Yedi adalar, berrak su ve mükemmel bir manzaraya sahiptir. Yiyecek ve su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

📍ROTA III / Biraz mavi biraz yeşil sevenlere..

İçmeler, mavi ile yeşili bir arada gördüğünüz yer tam olarak burası. Barlar sokağı, plajı, temiz havasını mutlaka tatmalısınız.
Bayır, ünlü seyyah Evliya Çelebi’nin eserlerinde sözünü ettiği “geçit vermeyen, her türlü vahşi hayvanın yaşadığı dağların” eteklerinde kurulu bir dağ köyü.. Marmaris Bal Evi’nde arıcılık tarihi ve baş üretimi hakkında bilgi alabilirsiniz. Üstelik müzeye giriş ücretsiz!
Söğüt, şirin bir köy. Buradan Bozburun’a doğru giderken küçük koylarda geleneksel ahşap tekne(gulet) yapımı atölyeleri dikkatinizi çekecek. Güzergah üzerinde Selimiye’yi kuşbakışı göreceksiniz. Sahil boyunca küçük restoranlarda mutlaka deniz ürünleri ve zeytinyağlı yemekler yiyebilirsiniz. Hisarönü’ne doğru giderken Turgut Köyü’ndeki şelalede mola verip serinleyebilirsiniz.
Kaçırmayın; Bal Evi, Bayır’da anıtsal çınar ağacı(2 bin yıllık), Bozburun Limanı, Turgut’ta Şelale.
Yol durumu: çoğunlukla asfalt.

📍ROTA IV / Tarih kokusu almak isteyenlere..

Arkaik ve Klasik dönemlerde liman olarak rol oynayan Bybassos, günümüzde Bozburun’un Hisarönü Köyü’nün yakınlarında ortaya çıkmıştır. Pazarlık adı verilen yerde Kastabos’a ait kalıntılar bulunmakta. Bu kalıntılar Hemithea tapınağına ait olup tarihi Bybassos şehrinin devamı olduğu düşünülüyor. Orhaniye önemli turizm merkezlerinden biri. En önemli değerlerden biri; Kızkumu. Denizin ortasında kiremit renkli, minik çalışlardan oluşan patika yolda yürüyebilirsiniz. Efsanesini önceki gönderilerimde bulabilirsiniz.