Ege denilince birçoğumuzun aklına ilk gelenlerden İzmir-Çeşme gelmektedir. Rüya gibi sahilleri, Alaçatı sokakları, evleri, eğlenceli mekanları, salaş restoranları, büyüleyici koyları, .. eminim ki şu an saydıklarım çoğumuzun gözleri önüne geldi. Üç yıl yaşadığım Çeşme’nin az bilinen güzelliklerini sizler için listeledim.

1-DALYANKÖY

Muğla’yı bilenler varsa aramızda anlık küçük bir kafa karışıklığı yaşamış olması gerek. Fakat o Dalyan bu Dalyan değil!

Gelin hep birlikte önce kısaca bilgilenelim;

”Dalyan, oldukça eski bir Rum balıkçı köyü olmasıyla bilinmektedir. Döneminde Rumlar, mübadele ile bölgeden ayrıldıktan sonra bölgeye Balkanlardan gelmiş olan Türkler yerleşmiştir. Ancak bu değişime rağmen bölgede mevcut olan o havayı günümüzde de tam manasıyla hissetmek mümkün olmaktadır. Dalyan, ismini ufak limanından almıştır. Oldukça güzel bir doğallığa sahip liman, günümüzde bir marina haline gelmiştir. İçinde balıkçı tekneleri ve bazı kişisel yatları bulundurur.”

Kısa bir alıntıdan sonra yazıma devam edecek olursam Dalyan’ın sevdiğim plajı Kocakarı Plajı. Soğuk suyundan mı olsa gerek yoksa yüzerken ulaşmaya çalışacağınız deniz kızı heykelinden mi olsa gerek burası en huzur bulduğum yerlerden biriydi. Plajda şemsiye, şezlong, duş ve tuvalet gibi imkanlar mevcuttur. Bölüm bölüm taşlar bulunsa da zeminin çoğunu ince kum oluşturur. Su sığdır ve soğuktur.

YAPMADAN DÖNME!

-Dalış yap!

-Marina’da yürüyüş, bisiklet turu yap. Ve restoranda taze balık ye!

-Balık tut!

-Turgutreis Plajı’nda huzurlu bir kahve-çay iç!

-Rumların döneminden kalmış ve sonradan camiye dönüştürülmüş tarihi kiliseyi ziyaret et!

-Sera koyuna mutlaka uğra ve bir tutam huzur kap!

-Kocakarı Plajı ya da Sera Koyu’nda kamp yap!

Dalyan’da yıllardır hizmet veren Cevat’ın Yeri, Levent’in Yeri ve Hüseyin Usta Lokmacısında taptaze ve kaliteli yiyecekler bulabilirsiniz. Buraya gelmişken enginar tatlısını da denemeyi unutmayın.

2-ÇİFTLİKKÖY

Bisiklet turumun olmazsa olmaz rampalı rotası, şirin mi şirin restoranlarına rastlayacağınız güzel bir belde. Çiftlikköy’de deniz ürünlerinden olan ıstakoz halk dilinde böcek olarak anılıyor oldukça meşhur. Berrak su, ince kum, serin suya girmek isterseniz Çiftlikköy’e yakın Altınkum Plajı ve Pırlanta Plajı tercih edebileceğiniz yerler arasında. Ayrıca sörf sevenlerimiz için Alaçatı’dan sonra en uğrak nokta burası olmalı kesinlikle rüzgarı malum. Sportif faaliyetlerin yanı sıra tarihi dokusu ile de dikkatleri çekmeyi başaran güzide bir beldedir. İki katlı sevimli taş evlerin yanı sıra Rum Mezarlığı ve dar sokakları ile görsel anlamda da sizleri tatmin edeceğini düşünüyorum.

YAPMADAN DÖNME!

-Gün batımını izle!

-Yol üzerinde bulunan Balıklı Ev’e uğra!

-Bisiklet ile rampa çık!

-Şirin restoranlarda taze balık ve ıstakoz ye!

3-DELİKLİ KOY

Birkaç yıl öncesine kadar çevrede yaşayanlar haricinde kimsenin bilmediği Delikli Koy sessiz, sakin ve huzurlu bir tatil arayanların son keşif yeri. Tatilinde huzur arayanların daha çok tercih ettiği koyu özel kılan deniz içerisinde oluşan doğal kayalıklar. Zaten koyun ismi de bu doğal oluşum sonucu ortaya çıkan kayaların oyuklarından geliyor. Koy en çok bu kayaların ortasında oluşan oyuklardan denize girmek için tercih ediliyor. Denizin ortasında kalan ve kıyı ile denizin bütünleştiği noktada bulunan kayanın içerisindeki delik, bu koyun isminin kaynağı. Bu kaya aynı zamanda iki farklı koyu da tam ortadan ikiye ayırıyor. Bir başka tercih nedeni ise çevresinde kamp yapılabilecek alanların olması.

YAPMADAN DÖNME!

-Kamp yap!

-Yol arkadaşın ile portatif masa ve sandalyelelerinizi alıp mangal başında, rakı eşliğinde keyif yapıp manzaraya karşı romantik-dostça bir yemek ye!

4-OVACIK KOYU

Tarım cenneti olarak bilinen Ovacık, Enginarı ile meşhur, şarapları ile de ünlenmiş bir yer olarak bilinmektedir. Bölgeye geldiğiniz de kahvaltısından tutup, akşam yemeğine kadar yiyebilirsiniz. Benim favori mekanım NONİS HOUSE! Kendilerine özel sos ve tarifleriyle farklı lezzetler tadabilir, kahvaltınızı çeşitlendirebilir, özel günlerinizi burada taçlandırabilirsiniz.

Doğayla baş başa kamp yapmak için çok uygun ancak tek tük ağaçların altında ya karavan var ya da sabit çadırlar var. Çadırla geldiğiniz de güneşin alnında kamp yapacağınızı unutmayın. Burası tesise ihtiyaç duymayan karavan kampları için de çok uygun.

YAPMADAN DÖNME!

-Sakinlik arıyorsan Azmak Sahili tam size göre! Merak etmeyin Before Sunset Beach kalabalık severlere göre!

-Palmiye ağaçları ile fotoğraf çekil!

-Plajda bulunan salıncak gözünüzden kaçmasın!