🇨🇳Çin Seddi(Huariou, ÇİN): Kuzeyden gelen Türk ve Moğol saldırılarına karşı korunma amaçlı yapılmıştır. Duvarın temelleri ilk önce Vhu Krallığı tarafından, Henan eyaleti civarında atılmıştır. Resmi bitiş tarihi 1644 yılıdır.

🇵🇪 Machu Pıcchu(PERU): Kentin adı Quexua diline göre ‘’yaşlı zirve’’ anlamına gelmektedir. Amerikalı tarihçi ve kaşif Hiram Bingham eski İnka başkentine yaptığı seyahat sırasında yerli bir çiftçinin yardımıyla Machu Picchu’yu bulmuştur.

🇲🇽 Chichen Itza(Yucatan, MEKSİKA): Meksika’nın Yucatan Yarımadasında yer alan bir Maya kentidir. Bir dönem Yucatan’ın dini merkezi olduğu tahmin edilen kent, gizemli tapınakları ve arkeolojik özellikleriyle Mayalar üzerine çalışan araştırmacıların odak noktalarından biridir.

🇯🇴 Petra(ÜRDÜN): 1812 yılında İsviçreli gezgin Johann Burckhardt tarafından tekrar keşfedilmiştir. MÖ 400 yılına dayanıyor. Petra Antik Kenti, MÖ 400 ila MS 106 yılları arasında Nebatiler’in başkenti konumundaydı.

🇧🇷 Kurtarıcı İsa Heykeli(BREZİLYA): 1922’de Brezilya’nın kuruluşunun 100. yılı şerefine başlatılmış ve 12 Ekim 1931’de resmi törenle açılmıştır. Projesini, Heitor Silva Costa tasarlamış, Fransuz heykeltraş Paul Landowski ise 5 yıl içerisinde hayata geçirmiştir.

🇮🇹Kolezyum(Roma, İTALYA): 55 bin seyirci kapasiteli bir arena.Yapımı 8 yıl sürmüştür. Flavius Hanedanlığı‘nın ilk krallarından İmparator Vespasian tarafından M.S. 72 yılında yapımı başlatılan Kolezyum aslında İmparator Neron’un halkın çok tepkisini çeken, bir görgüsüzlük örneği konutunun yerine inşa edilmiş.

🇮🇳 Tac Mahal(Agra, HİNDİSTAN): Babür imparatoru Şah Cihan tarafından sevgili karısı Mümtaz Mahal için yaptırılan, beyaz mermerden oluşan bir anıt mezar; aynı zamanda zengin bir imparatorluğun sanatsal ve bilimsel başarılarının sonsuzluğa uzanan bir ahdi.

🌍 OKUR YAZAR GEZER TOZAR YER İÇER ✈️