📍Yaklaşık 59 km – ortalama 3-4 saat sürecek hem kültür hem keyifli bir tur rotası olacak. 🎖

🔎Adı neden Kuşadası? Öncelikle kısa bir inceleyelim;

💫Ortaçağlarda Venedik ve Cenevizliler buraya “Scalanova” (Yeni İskele) adını vermişler. 1413 yılında 1. Mehmet Çeleni zamanında Osmanlılar tarafından zaptedilmiş ve içinde pek çok kuş yuvası bulunan Güvercin ada’ ya ithafen adına Kuşadası denmiştir.

⚓️Türkiye’nin en büyük 3.limanı olan Kuşadası Limanından Selçuk’a doğru pedallarımızı çevireceğiz.

🌈Kuştur Plajı’nın bulunduğu bölgede antik dönemde Pygela Antik Kenti bulunduğu için Pygela Plajı olarak da bilinmektedir. Mavi bayraklı denizi dalgasız, berrak ve sığdır. Plajda su sporları, plaj voleybolu oynayarak gününüzü sporla taçlandırabilirsiniz.

💫Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Efes Antik Kenti’ne uğradıktan sonra hem günübirlik hem de çadır kamplar yapabileceğiniz Pamucak Plajı’na doğru ilerliyoruz.

💫Efes Müzesi’nde görebileceğiniz eşsiz eserlerden biri; Efes Artemis Heykeli. Yunan mitolojisinde bakireliğin sembolü olmasına rağmen, Efes’te, Artemis doğurganlığın ve bereketin sembolü olan bir ana tanrıçayı simgeliyor.

💫Bölge’nin en yüksek noktası olan Ayasuluk Tepesi, Efes Antik Kenti’nin ilk yerleşim bölgesidir. Selçuk’u panoramik olarak görecek, adeta büyüleneceksiniz.

⛪️İsa’nın 12 havarisi arasında yer alan St. Jean (St. John) aynı zamanda İncil’in yazarı olarak bilinir. Burayı özel kılan St. John’un mezarı ve onun anısına yaptırılan kilisedir. Hristiyanların haç merkezi noktalarından biridir.

🔙Çamlık yolundan Kuşadası Limanı’na doğru dönüş rotanızı oluşturabilirsiniz.

B O N U S: Vaktiniz var ise; Meryemana evi, Yedi uyuyanlar, Artemis Tapınağı, İsa Bey Camii, Tren Müzesi uğrak noktalarınız olabilir.